неділю, 28 жовтня 2018 р.

ЕКСПРЕС-УРОКИ З ОЛЕКСАНДРОМ АВРАМЕНКОМ


   Правильно говорити й писати українців відтепер навчає лінгвіст, педагог та науковець  Олександр Авраменко.          О.М. Авраменко є одним із найпомітніших дослідників і популяризаторів української мовиавтором наукових публікацій, підручників та посібників. Олександр Миколайович очолює робочу групу з розробки програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури. Із 2009 року Олександр Авраменко, який володіє добре поставленим дикторським голосом, випускає збірки аудіодиктантів, є автором унікального самовчителя "Українська за 20 уроків" (2014). Із 2015 року він веде мовну рубрику "Експрес-урок" на телеканалі "1+1".
Урок 91. Українською, по-українськи чи по-українському?
Урок 92. Вибирати чи обирати?
Урок 93. Вірогідний, достовірний, імовірний – чи одне й те саме?
Урок 94. Рівень невисокий чи невеликий?
Урок 95. З Лондону чи з Лондона?

неділю, 14 жовтня 2018 р.

Захисникам України присвячується


5 клас, українська література

 Тема: Народна казка «Мудра дівчина»
Мета: розширити й узагальнити знання дітей про види народних казок, які вони читали у початкових класах; ознайомити з ознаками побутової казки; удосконалювати вміння читати діалоги, знаходити в тексті зачин, основну частину і кінцівку; формувати уміння висловлювати моральні оцінні судження, складати характеристику дійових осіб казки; виховувати любов, повагу та інтерес до усної народної творчості.
Тип уроку:засвоєння знань і формування вмінь.
Обладнання:підручник, дидактичний матеріал
І. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності учнів
Сьогодні у нас дуже цікавий урок.Ми з вами , діти, продовжимо мандрувати стежками українських народних казок і розкриємо не лише прекрасні риси характеру людей , а й покажемо негативні. Отож, вперед!А опрацьовувати ми будемо цікаву та повчальну  казку «Мудра дівчина». Про дівчинку, яка була розумна, кмітлива, дуже любила свого тата  і допомагала йому. Вона була дитиною з бідної сім’ї, але мудрості мала більше, аніж багатий дядько і пан. Мудрими ми уявляємо людей похилого віку,сивих, статечних. А чи можуть бути мудрими діти?

5 клас, українська мова

Тема: Редагування речень, що містять спільнокореневі слова й форми одного слова
Мета уроку: повторити, поглибити, узагальнити й систематизувати засвоєні в 5 класі знання учнів із розділу “Будова слова й орфографія”; удосконалювати вміння і навички п’ятикласників щодо практичного використання знань з розділу “Будова слова й орфографія”; закріпити відомості про значущі частини слова, удосконалити орфографічні навички, вміння добирати спільнокореневі слова, розрізняти форми слова й спільнокореневі слова, правильно використовувати їх у мовленні;розвивати продуктивне мовлення, логічне мислення, творчі здібності щодо використання значущих частин слова у створенні нових слів та їхніх форм;за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу звернути увагу дітей на красу й багатство природи рідного краю.
Обладнання: дидактичний матеріал.
Тип уроку: урок комбінований.
І.Організаційний момент.
ІІ.Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
 

5 клас, українська література

Тема: Тематика народних казок. Їхні різновиди (про звірів, побутові, фантастичні). Побудова казки (зачин, кінцівка). Народне уявлення про добро і зло в казці. Казка «Яйце-райце»
Мета: опрацювати ідейно-художній зміст казки «Яйце-райце», з’ясувати її тему та ідею, проаналізувати казку; заохочувати учнів до творчості, навчити отримувати задоволення від роботи, що виконується, оцінювати вчинки казкових героїв з позицій гуманізму, розрізняти добро і зло як у казках, так і в сучасному житті, формувати навички знаходити описи зовнішності фантастичних істот, аналізувати їх, допомогти зрозуміти повчальність казок; прищеплювати любов і повагу до свого народу – творця невичерпного джерела мудрості; виховувати в учнів позитивні риси характеру, любов і повагу до природи рідного краю, не залишатися байдужими до біди інших людей, прищеплювати бажання робити добро; розвивати уяву, логічне мислення, навички виразного читання, мовлення, пам’ять.
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування вмінь.
Обладнання, наочність: підручник, дидактичний матеріал.










І.Організаційний момент
Сьогодні ми зібралися тут всі разом для того, щоб побувати в гостях у казки. Я знаю, що ви дуже люблять слухати казки, а дорослі з великим задоволенням розповідають, читають їх дітям. Казка жила, живе і вічно буде жити. Вона буде існувати стільки, скільки будуть жити люди.
         Тому сьогодні ми допоможемо одне одному побувати у казці. Ще раз перегорнемо сторінки улюблених книжок, зустрінемося із улюбленими героями і, звичайно, побачимо, як, у котрий раз, добро перемагає зло.
ІІ. Оголошення теми й мети уроку
Не тільки слухайте, а й чуйте,
Над змістом казки помудруйте,
Повчання всі запам’ятайте
І на уроці не дрімайте.

7 клас, українська література

 Тема: Іван Франко. Короткі відомості про митця і його багатогранну творчість. Історична повість «Захар Беркут». Історична основа твору
Мета: поглибити раніше набуті знання учнів про І.Франка – класика української літератури; розпочати роботу над ідейним змістом твору «Захар Беркут»; розкрити історичну основу повісті та джерела її написання; розвивати культуру зв’язного мовлення, пам’ять, вміння виразно читати, логічно мислити, співставляти, робити висновки; формувати життєву компетентність учнів на прикладі життя тухольської громади; виховувати почуття поваги, пошани до творчості Каменяра; прищеплювати інтерес до історичного минулого України, наслідків власної праці.
Обладнання: портрет І.Франка, дидактичний матеріал
Тип уроку: комбінований.
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань у формі бесіди за питаннями.
Що вам відомо про життя І.Франка, зокрема його дитячі роки?
Які твори видатного митця ви читали? Чим вони запам’яталися вам? Чому, на ваш погляд, І.Франка називають Каменярем?
Слово вчителя:
- Іванові Франку належить понад 5000 творів у різних галузях літератури й науки. Випущені у світ 50 томів – лише третина від написаного. На початку ХХст. ім’я Франка набуває широкої популярності. «Академія в одній особі» - називали його сучасники. До того ж він вільно володів чотирнадцятьма мовами.
- У 1916 році професор, доктор філософії з Відня Йосип Застирець, звернувся з листом-проханням у Нобелівський комітет щодо присудження Іванові Франку Нобелівської премії. На жаль, не судилося, бо нагороду вручають живим, а 28 травня 1916 року письменника не стало.

5 клас, українська література

Тема: Народна казка «Про правду і кривду»
Мета уроку: ознайомити школярів з народною казкою як жанром усної народної творчості, її тематикою та особливостями; опрацювати з учнями народну казку «Про правду і кривду»; допомогти учням усвідомити уявлення про добро і зло, красиве і потворне; формувати навички виразного читання казок; розвивати культуру зв’язного мовлення; виховувати позитивні риси характеру, людину-гуманіста.
Тип уроку: урок засвоєння та усвідомлення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Казка – це твір для малят і дорослих,
Кожного з нас запрошує в гості.
Хоч і різні казки бувають,
Діти їх змалечку люблять й читають.
Чи чарівні, про тварин, побутові,
Не відірвешся, бо всі чудові.
В казці і зачин й кінцівка є ,
Незвичайні предмети, число своє.
3, 7, 9 чи 12 – це магічні числа, братці!
Є там жива і мертва вода,
Можуть предмети зникать без сліда,
Правда неправду там завжди долає,
А добро зло перемагає,
Тож вирушаймо в казкові світи,
Щоб всім набратись доброти. (Хохрін Л.)

5 клас, українська література

Тема: Народна казка «Ох»
Мета: опрацювати ідейно-художній зміст казки «Ох», з’ясувати її тему та ідею, проаналізувати казку, на прикладі головних героїв зрозуміти,  хто з них втілює добро, а хто — зло; заохочувати учнів до творчості, навчити отримувати задоволення від роботи, що виконується, оцінювати вчинки казкових героїв з позицій гуманізму, розрізняти добро і зло як у казках, так і в сучасному житті; розвивати уяву, логічне мислення, навички виразного читання, мовлення, пам’ять; формувати навички знаходити описи зовнішності фантастичних істот, аналізувати їх, допомогти зрозуміти повчальність казок, пишатися досягнутими результатами;виховувати любов до рідної мови,  прищеплювати любов і повагу до свого народу – творця невичерпного джерела мудрості.
Хід уроку
1.Організація класу.
Передбачення теми заняття.
Розсипанка( з деформованого речення  скласти прислів’я)
міцне людина трудовим корінням, а  – трудовим Дерево  горінням.( Дерево міцне корінням, а людина – трудовим горінням.)
б охота  — знайдеться  робота     Була      всяка          (Була б охота — знайдеться всяка робота)
– Скажіть,про що сьогодні  піде  мова?
2.Оголошення теми уроку
-Так, сьогодні  ми поговоримо про працю та добро, адже  ці два поняття дуже  пов’язані  між собою. На прикладі головних героїв казки  зрозуміємо,  хто з них втілює добро, а хто — зло, спобуємо доказати, чи важлива  в  нашому житті  праця, адже вона  все може – за її допомогою перемагають труднощі, знаходять рішення проблем.
 

5 клас, українська література

Тема: Народна казка «Летючий корабель»
Мета: опрацювати ідейно-художній зміст казки «Летючий кора­бель», з’ясувати її тему та ідею, проаналізувати персонажів та визна­чити її повчальний зміст;  виховувати такі якості, як співчуття, бажання допомагати іншим; розвивати уяву, логічне мислення, навички виразного читання, мовлення, пам’ять, формувати кругозір.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання:
підручник, дидактичний матеріал.
ХІД УРОКУ
І.   МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
¨     Гра “Пароль”. Продовжте речення: 
 Усне народне оповідання про вигадані, а часом і фантастичні події, що сприймаються як реальні, … (казка).
    Казка має своєрідну побудову: вона складається із … (зачину, основної частини, кінцівки).
    За змістом казки поділяються на такі види: (про тварин, побутові та фантастичні).
    Казки, у яких розповідається про незвичайні події та вчинки героїв, неможливі у повсякденному житті, називають … (фантастичними).
    Що завжди перемагає у казках? (добро, справедливість).
    Як ви гадаєте, до якого виду казок належить казка “Летючий корабель”? (до фантастичних)
    Яке число найчастіше повторюється в казках і чому? (число три, бо його вважали магічним)
    Чого казка вчить людину? (кращих людських рис).
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

5 клас, українська мова

 Тема: Незмінні й змінні слова
Мета: поглибити знання учнів про основу слова й закінчення змінних слів, про форми слова і спільнокореневі слова; домогтися засвоєння ними мовного матеріалу про змінні і незмінні слова; фор­мувати навички визначати основу слова та закінчення змінних слів, розрізняти форми слова і спільнокореневі слова;розвивати мислення, увагу, спостережливість, пам'ять, підвищувати культуру мовлення; виховувати любов до природи.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
I.   ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Інтерактивний прийом «Подарунок»
Слово вчителя. Які почуття у вас виникають, коли ви отримуєте подарунок? (Приємні, радісні, вдячність)
Я хочу подарувати вам урок — теплий, ясний, радісний...
Я хочу, щоб з таким настроєм ви здобули нові знання!
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. Інтерактивна вправа «Так/Ні».
1.      Слова складаються з основи та закінчення або тільки з основи. (Так)
2.      Основа - частина слова без закінчення, яка виражає лексичне значення слова.(Так)
3.      Корінь - значуща частина слова, яка стоїть після основи.(Ні)
4.      Префікс - значуща частина слова, яка стоїть після кореня і служить для утворення нових слів. (Ні)
5.      Суфікс - значуща частина слова, яка стоїть після кореня і служить для утворення нових слів. (Так)
6.      Слова вода, водний,водій, водити спільнокореневі. (Ні)
7.      Закінчення – це змінна частина слова.(Так)
8.      Закінчення є в усіх словах. (Ні)
9.      Незмінні слова мають нульове закінчення (Ні)

9 клас, українська література

Тема: Особливості композиції “Слова про похід Ігорів”. Образи руських князів та Ярославни. Ідея патріотизму
Мета  уроку:  розкрити особливості композиції та стилістичних засобів у творі, роль пейзажу у розгортанні сюжету, образ Руської землі у поемі, збагатитися інформацією про переклади та переспіви твору у наш час; розвивати вміння аналізувати ідейний зміст твору, при цьому грамотно висловлювати свої думки, спостереження; формувати кругозір школярів; виховувати в учнів любов до рідного краю, прагнення зняти і зберігати народні надбання.
Тип уроку:     комбінований.
 Обладнання:  дидактичні матеріали
І. Організаційно-вступна частина уроку
ІІ. Перевірка виконання домашнього завдання. Вправа «Ланцюжок».
1.Які події відтворює поема «Слово про похід Ігорів?»
 2. Коли вперше ми дізналися про цей твір і завдяки кому?
3.Хто автор цієї пам’ятки?
4.Хто головнї герої поеми?
5. Чому князь Ігор поступив так необачно?
6. Що передбачувало невдале закінчення походу?
7. Як відчув князь Святослав київський про поразку Ігоревого війська?
8. Яке «золоте слово» «зронив» князь Святослав?
9. Хто допоміг Ігорю втекти з полону?
10. Хто найбільше переживав за Ігоря та його військо?
11.Як зустріли князя Ігоря на рідній землі?
12. Яка головна думка поеми «Слова про похід Ігорів?»

понеділок, 8 жовтня 2018 р.

Олеся Калинич: подарунок освітянам від супергероїв

Зібралися супергерої в День учителя й вирішили зробити всім освітянам подарунок - одну зі своїх найкращих суперсил.
- Я можу віддати вміння бути завжди вчасно, з'являтися в багатьох місцях одразу й задиратися на найбільші вершини», - запропонувала Людина-Павук.
-Ти що? -зауважив Супермен. - Життя вчителів і так поділене на відрізки в 45 хвилин, не враховуючи педрад і нарад, а завдяки учням вони швидше за тебе підкорюють не те що багатоповерхівки, а гірські вершини в турпоходах. А бачив би ти їх під час літніх шкільних таборів! Краще я подарую цим людям здатність працювати більше, ніж потрібно, не чекаючи винагороди.
- Знайшов чим здивувати, - розсміялася Жінка-Кішка. - Ти хіба не знаєш, скільки часу вчителі проводять після уроків у школі? Скільки свят готують? Вони можуть не обідати, а на перервах, замість пити каву, слухати історії з дитячого життя. Думаєш, вони за це чекають нагороди? Однозначно: учителям сьогодні потрібна моя суперсила - виконувати кілька завдань одночасно.
- Я тебе прошу! - втрутилася в розмову Людина Ікс. - Учителі й так виконують одночасно більше завдань, ніж ми: ведуть уроки, заповнюють журнали, звітують, «флешмоблять»... Ні, щоб нагородити вчителів справжньою суперсилою, треба примусити їх вийти з зони комфорту, помістити в екзистенційні умови - жити на вістрі змін у час невизначеності.
- Ой, не сміши мій плащ, - зіронізував Супермен. - Бачив би ти, як ці вчителі без підручників і потрібних навчальних комплексів пристосувалися проводити уроки НУШ; та, уяви собі, вони умудрилися створити 7 зон у класах, де в принципі за площею можлива одна! Їх, напевно, уже не дивують жодні зміни й реформи, бо досвідчені розуміють: реформи минають, а вони залишаються.
-Хм, - утрутився Бетмен. - Тоді вчителям потрібні не наші витребеньки, а супергаджет з функцією трансформації, як мій бетмобіль, щоб виконувати складні завдання.
Тут почалася справжня дискусія: мовляв, учительська сумка - не те що супергаджет, а набір супергаджетів; перевтілення для вчителя - частина життя (він і актор, і режисер, і столяр, і секретар...), а здатності бачити вночі під час перевірки зошитів позаздрить сама Жінка-Кішка.
...Довго-довго за цією розмовою спостерігав Бог і сміявся: Він-то єдиний знав, що кожен учитель і є справжній Супергерой.
Зі святом, дорогі колеги! Нехай жодні зміни не затьмарюють нашого вчительського життя, здоров'я - не підводить, а учні - люблять і поважають. І тоді точно нам заздритимуть навіть супергерої.