Тема: Народна казка «Ох»
Мета: опрацювати ідейно-художній зміст
казки «Ох», з’ясувати її тему та ідею, проаналізувати казку, на прикладі
головних героїв зрозуміти, хто з них втілює добро, а хто — зло;
заохочувати учнів до творчості, навчити отримувати задоволення від роботи, що
виконується, оцінювати вчинки казкових героїв з позицій гуманізму, розрізняти
добро і зло як у казках, так і в сучасному житті; розвивати уяву, логічне мислення,
навички виразного читання, мовлення, пам’ять; формувати навички знаходити описи
зовнішності фантастичних істот, аналізувати їх, допомогти зрозуміти
повчальність казок, пишатися досягнутими результатами;виховувати любов до
рідної мови, прищеплювати любов і повагу
до свого народу – творця невичерпного джерела мудрості.
Хід уроку
1.Організація
класу.
Передбачення
теми заняття.
Розсипанка(
з деформованого речення скласти прислів’я)
міцне людина
трудовим корінням, а – трудовим Дерево горінням.( Дерево міцне
корінням, а людина – трудовим горінням.)
б
охота — знайдеться робота
Була
всяка (Була б охота —
знайдеться всяка робота)
–
Скажіть,про що сьогодні піде мова?
2.Оголошення
теми уроку
-Так,
сьогодні ми поговоримо про працю та добро, адже ці два поняття
дуже пов’язані між собою. На прикладі головних героїв казки зрозуміємо, хто з них втілює добро, а
хто — зло, спобуємо доказати, чи важлива в нашому житті
праця, адже вона все може – за її допомогою перемагають труднощі,
знаходять рішення проблем.
3.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
3.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
І знайди старий пеньок,
Сядь тихенько і сиди,
І скажи лиш слово «Ох».
З’явиться старий дідок,
Зморщений, маленький,
З зеленою бородою,
Чарівник він сам собою,
Лісовий він цар,дитино,
Поведе в свою хатину.
Казка – правда чи брехня,
В ній закладені знання
Про народ, його звичаї,
Тож у путь ми вирушаєм,
Разом з вами ми полинем
До убогої хатини.(Хохрін Л.)
Робота над аналізом казки
«Ох».
Тема: зображення праці як шляху
самовдосконалення людини.
Ідея: уславлення працьовитості та
кмітливості, засудження та покарання хитрості та підступності.
Бесіда за питаннями
– – Що вам
найбільше сподобалося в казці? Чому?
— Назвіть дійових осіб казки.
— Хто головний герой казки?
— Де відбуваються події?
–До кого на навчання віддавав сина батько?( зачитати уривок з тексту)
–Як Оху вдалося перевиховати парубка ( зачитати уривок з тексту )
–Хто допоміг батькові врятувати сина від Оха
Чим закінчується казка?
— Назвіть дійових осіб казки.
— Хто головний герой казки?
— Де відбуваються події?
–До кого на навчання віддавав сина батько?( зачитати уривок з тексту)
–Як Оху вдалося перевиховати парубка ( зачитати уривок з тексту )
–Хто допоміг батькові врятувати сина від Оха
Чим закінчується казка?
(Цар довго морщився: “Як то за
простого парубка оддати свою дочку?!” А далі порадилися-та взяли та й одружили
їх, та таке весілля справляли, що увесь мир скликали!)
Тренінг «Хто
найуважніший?».
Установіть
відповідність між роком праці та твариною, на яку перетворював парубка Ох.
1-й рік
праці - півень 2-й
рік праці - баран
3-й
рік праці - голуб
Перегляд фрагментів із мультфільму «Чарівник Ох».
Чи сподобався вам мультфільм? Чи збігається ваше
бачення персонажів з образами, представленими в мультфільмі?
Коментар учителя.
А чи знаєте ви, що казки можна читати як розважальні
оповідання, але в них також відображений світогляд наших пращурів. Наприклад,
піч, на якій сидить ледачий хлопець — це найбільш священне місце в хаті, де
мешкають померлі предки, домовики. Зелений колір Оха та його царства — це колір
смерті, поховальних ритуалів. Три роки, коли батько ходить у підземне царство,
уособлюють три світи: світ померлих, світ предків, світ живих.
Художній переказ.
Перекажіть частину тексту від імені хлопця (коли він
потрапив до царства Оха), від імені батька (коли він був у розпачі й не міг
визволити свого сина), від імені Оха (коли той хотів за будь-яку ціну відібрати
персня в царівни).
4. Закріплення
знань, умінь та навичок учнів.
Гра «Магніт».
– Які слова
«притягуються» до слова «добро»?
Допомога,
уважність, ненависть, співчуття, злість, байдужість, піклування,
заздрість, вдячність, милосердя, жадібність, любов, чуйність.)
Літературний диктант «Так чи ні»:
1. Твір «Ох» – це оповідання (Ні)
2. Ох – це лісовий цар (Так)
3. Син був роботящим (Ні)
4. Батько вивчив сина на коваля (Ні)
5. Батько віддав сина в науку до Оха
(Так)
6. Хата Оха була чорною (Ні)
7. Коли через рік батько прийшов за
сином, то Ох перетворив хлопця на півня (Так)
8. Через два роки служби Ох перетворив
хлопця на барана (Так)
9. Батько впізнав сина в образі голуба
(Так)
10. Батько втратив сина назавжди (Ні)
11. Парубок закохався в царівну і
одружився з нею (Так)
Домашнє завдання - підготувати до казки
ілюстрації.
Немає коментарів:
Дописати коментар