Тема: Народна казка «Про правду і кривду»
Мета
уроку: ознайомити школярів з народною казкою як жанром усної народної
творчості, її тематикою та особливостями; опрацювати з учнями народну казку
«Про правду і кривду»; допомогти учням усвідомити уявлення про добро і зло,
красиве і потворне; формувати навички виразного читання казок; розвивати
культуру зв’язного мовлення; виховувати позитивні риси характеру,
людину-гуманіста.
Тип
уроку: урок засвоєння та усвідомлення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
І.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Казка
– це твір для малят і дорослих,
Кожного
з нас запрошує в гості.
Хоч
і різні казки бувають,
Діти
їх змалечку люблять й читають.
Чи
чарівні, про тварин, побутові,
Не
відірвешся, бо всі чудові.
В
казці і зачин й кінцівка є ,
Незвичайні
предмети, число своє.
3,
7, 9 чи 12 – це магічні числа, братці!
Є
там жива і мертва вода,
Можуть
предмети зникать без сліда,
Правда
неправду там завжди долає,
А
добро зло перемагає,
Тож
вирушаймо в казкові світи,
Щоб
всім набратись доброти. (Хохрін Л.)
Сьогодні
на уроці ми продовжимо знайомство з українськими народними казками.
Слово
вчителя (Учитель читає вголос епіграф уроку, коментує його, залучає до бесіди
учнів.) Правдою весь світ зійдеш, а неправдою ані до порога. Народна мудрість
·
Чому правда — кращий попутник? (Людина, яка живе за правдою,
упевнена
у своїх вчинках, не боїться бути
викритою, поважна серед інших людей.)
·
А чи є з вас такі, хто б узяв за попутника неправду?
IІІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ (Учні записують у зошити тему
уроку, епіграф)
ІV.
ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.
Слово вчителя
У
кожного народу є свої традиції, свої звичаї, свої духовні цінності. Ними живе
народ, на них виховує молоде покоління. І від того, якими є ці моральні
цінності, залежить те, яким виросте покоління, які вчинки буде здійснювати, про
що буде дбати. Казки мають повчальний характер, і в них завжди є певна мораль.
Одні казки виховували любов до рідної землі, рідної домівки, рідної матері,
інші до народу і Батьківщини загалом. Усі казки прославляють мудрих, хоробрих
та кмітливих і засуджують зрадливих, ледачих і підступних.
Добір
синонімів до слова правда. Істина, правдонька, справедливість, щирість,
чесність, святість.
Робота з текстом казки.
Як розпочинається казка? Прочитайте зачин. Чи
властивий такий зачин для казок? («Жили колись два брати: один багатий, а
другий бідний, ЩО не казати...». Такий зачин властивий для багатьох українських
казок.)
Гребля
– споруда, яка перегороджує річку.
Верста
– міра довжини, 1, 06 км.
Хто
є головними героями казки? (Багатий дядько та його небіж)
Про
що засперечалися небіж та його дядько? (Як краще жити:
правдою чи кривдою)
Чому
багатий дядько впевнений, що зараз правди немає, а його небіж, незважаючи на
його бідність, впевнений, що за правдою жити легше?
Куди
вирушили дядько зі своїм небожем?
Кого
вони зустріли на своїй дорозі? Які одержали відповіді?
Чому
небіж змушений був віддати всю свою худобу дядькові? Як йому жилося після
цього?
Як ви ставитесь до вчинку дядька, коли він
забрав у хлопця всю його худобу? Чи міг він учинити якось інакше? А як би
вчинили ви?
Щоб
переконатися, чи зрозуміли ви зміст казки «Про правду і кривду», яку ви читали
вдома, проведемо літературний диктант.
Дайте письмові відповіді словами «Так» чи «Ні».
1
Є такі різновиди казок: цікаві і нецікаві. (Ні)
2
У казках завжди є фантастичні елементи, чудодійні предмети, щось незвичайне.
(Так)
3
Казки починаються і закінчуються по-особливому. (Так)
4
У казці «Про правду і кривду» йдеться про трьох братів. (Ні)
5
Дядько і небіж пішли вирішувати свою суперечку в суді. (Ні)
6
Небіж виграв суперечку і став багатим королем. (Ні)
7
Про те, як допомогти людям загатити греблю, викопати колодязь і вилікувати
дочку короля, небіж вичитав в одній мудрій книзі. (НІ)
8
Усі події в казках повторюються, як правило, тричі. (Так)
9
Небіж був правдивим чоловіком. (Так)
10
Небіж-король був щедрим і милосердним, не тримав зло на дядька. (Так)
11
Зло в казці було покаране. (Так)
Хвилинка відпочинку
Один
з учнів класу виходить до дошки. Уявляючи себе відомим казковим персонажем,
характерними рухами показує, хто він. Учні повторюють рухи, відгадують
персонажа.
Вправа «Незакінчене речення...».
З
цієї казки я дізналася (вся), що ... (Правда завжди переможе кривду, хоча
дорога до неї буде важкою та тернистою. Кривдники завжди понесуть кару.
Жадібність і бажання легкої наживи ніколи не приведе до добра).
V.
ПІДСУМОК УРОКУ
1.
Рефлексія. Повернення
до змісту епіграфа
-
Знайдіть і прочитайте рядки, у яких міститься висновок казки.
-
Яким прислів’ям можна передати основну думку цієї казки? («Неправдою світ
перейдеш, та назад не вернешся».) Коли на сьогоднішньому уроці ви чули ці
слова?
«Переплутанка»:
Небіж
пішов у найми і навчився гатити греблі, лікувати людей, знаходити джерела. За
це люди полюбили хлопця, а цар віддав за нього свою доньку.
Незабаром
цар помер і небіж зайняв його місце. Він був добрим і справедливим царем, тому,
коли зустрів дядька – купця, то дав йому краму і попросив говорити всім, що
правдою жити краще, ніж кривдою.
2.
Слово вчителя
Отже,
ця казка нас навчає того, що людина повинна завжди жити за правдою. Правда
повинна бути її вічним супутником. І лише за допомогою правди людина зможе
досягти тієї мети, до якої вона прагне. А кривда, хоча вона ще існує на
планеті, ніколи
й
нікого не доведе до добра. І тому всім людям потрібно прагнути жити за правдою.
А коли до цього буде прагнути кожен, і не тільки прагнути, а й чинити
відповідно, то на землі рано чи пізно все одно пануватиме правда і
справедливість.
VІІ.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ - прочитати казку «Ох».
Немає коментарів:
Дописати коментар