Презентація до уроку
Тема: Вимова і написання префіксів роз-, без-
Мета: з’ясувати особливості
вимови і написання префіксів роз-,
без-;
формувати вміння визначати в словах орфограму та обґрунтовувати
вибір
написання;
удосконалювати орфографічні й орфоепічні навички;
розвивати культуру писемного мовлення,
виховувати прагнення шанувати й оберігати природу рідного краю.
Обладнання:мультимедійна
презентація.
Тип уроку: комбінований
(урок-дослідження)
Хід уроку
І.Мотивація навчальної діяльності. Забезпечення
настроєвої підготовленості учнів.
Уявіть, що ви на екскурсії в музеї, в якому замість
таблички “Не торкатися руками” висить табличка “Доторкнися і відчуєш”. Що ви відчуваєте , коли залишаєтесь наодинці з природою?
(Діти в зошитах записують слова, які в них виникають в уяві, а потім їх зачитують.)
Ми недаремно звернулись до теми природи, адже вона – наша мати, і наш синівський обов’язок – шанувати та оберігати її.
(Діти в зошитах записують слова, які в них виникають в уяві, а потім їх зачитують.)
Ми недаремно звернулись до теми природи, адже вона – наша мати, і наш синівський обов’язок – шанувати та оберігати її.
Давайте пригадаємо
наші дерева, які здавна користуються повагою на Україні.
Вікторина.
1)
Який
кущ є символом українського народу та одночасно цінною лікарською рослиною? (Калина)
2)
Яке
дерево-лікар дало назву літнього місяця? (Липа)
3)
Яке
дерево найбільше оспіване Т. Г. Шевченком, є символом України та оберегом
рідного дому, має лікувальні властивості? (Верба)
4)
Яке
дерево-лікар найраніше починає сокорух? (Береза)
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Як дерева, кущі та
трави навесні, так і ми з кожним уроком набираємося, наповнюємося знаннями. Тож
давайте пригадаємо все вивчене за тестовими завданнями, які ви підготували
вдома.
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
Сьогодні я хочу багато
вам розказати, розкрити, розповідати, щоб ви розбагатіли духовно, розвивалися,
роздумуючи над безцінним почутим і
побаченим. На що ви звернули увагу ? Ми зустрінемося з цікавими префіксами роз-
і без-, звернемо увагу на їх написання і правопис. Отже, тема нашого уроку – «Вимова
і написання префіксів роз-, без-».
Сьогодні працюємо під таким девізом:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
ІV.
Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.
1.Розповідь учителя.
2.Читалочка для ерудитів.
Прочитати текст. Пояснити
назву твору. З’ясувати походження назв інших весняних місяців.Виписати слова з орфограмою, записати їх фонетичною
транскрипцією.
БІЛОКОРА РЯТІВНИЦЯ
БІЛОКОРА РЯТІВНИЦЯ
Березень. Після
тривалого зимового сну прокидається жива природа. Пригріло сонце, розтанув сніг — і рушили по судинах
стовбурів соки.
Серед дерев однією з перших відгукується на поклик і ласку весни білокора красуня-береза. Тому-то й перший весняний місяць назвали на Україні її ім’ям.
Береза милує наш зір у будь-яку пору року. Та найпривабливіша вона напровесні, коли тільки-но розвинуться ніжні, жовто-зелені, ще липкі листочки.
Береза — окраса нашого краю. Вона — одна з кращих декоративних дерев, мила у селах і містах.
Вже не одне сторіччя люди вдаються по допомогу до неї. І цілком слушно: береза — безцінна рослина-зцілитель (Г.Смик).
3. Протилежна думка.
Серед дерев однією з перших відгукується на поклик і ласку весни білокора красуня-береза. Тому-то й перший весняний місяць назвали на Україні її ім’ям.
Береза милує наш зір у будь-яку пору року. Та найпривабливіша вона напровесні, коли тільки-но розвинуться ніжні, жовто-зелені, ще липкі листочки.
Береза — окраса нашого краю. Вона — одна з кращих декоративних дерев, мила у селах і містах.
Вже не одне сторіччя люди вдаються по допомогу до неї. І цілком слушно: береза — безцінна рослина-зцілитель (Г.Смик).
3. Протилежна думка.
Від поданих слів
утворіть антоніми за допомогою
префіксів роз-, без-.
Хребетний,
платний, плановий, сформувати, озброїти, шумний, смертний, класовий, захисний,
цінний, взутися, зчепити, зшити, скласти, відповідальний, димний, людний, сильний,
жалісний, грамотний.
4. Фізкультхвилинка.
Встаньте, діти, посміхніться.
Землі нашій посміхніться
За щасливий день вчорашній
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте!
Землі нашій посміхніться
За щасливий день вчорашній
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте!
5.Робота в парах.
На які свята український народ
прославляє вербу? Як ви розумієте приказку «Будь здоровий, як вода,
а рости, як верба»? Випишіть слова з префіксами, виділіть їх, поясніть
орфограми.
Ще тільки зійшов сніг,
ледь пригріває сонце, а верба уже спішить роз… , привітати світ із весною, роз…, даруючи йому пухнасті жовті котики.
Дерево, що роз…, зацвітало першим,
віддавна шанувалося в Україні. Верба росла біля кожного двору. Для
господарських потреб — на ночви, щоб дитину купати, для кошика чи тину. І так,
для душі: зробити малому сопілку, свищик (Г. Бондаренко).
6. Хвилинка --- цікавинка.
А ви знаєте, скільки в нашій мові префіксів чи суфіксів? Виявляється цього не знає ніхто. Вчені називають кілька десятків (понад 50) префіксів і близько трьох сотень суфіксів. У старих граматиках української мови префікси називалися приставками, а суфікси - наростками.
А ви знаєте, скільки в нашій мові префіксів чи суфіксів? Виявляється цього не знає ніхто. Вчені називають кілька десятків (понад 50) префіксів і близько трьох сотень суфіксів. У старих граматиках української мови префікси називалися приставками, а суфікси - наростками.
7.
Творча робота.
Правильно запишіть
слова. Складіть розповідь на тему: “ Весна іде” , використовуючи наведені слова.
Ро..будіть бруньки у клена,
Ро..шивайте ліс зеленим,
Ро..женіть у небі хмари
І ро..сипте квіти-чари.
Хай дзвенить хвала весні
У безкраїй вишині.
Ро..шивайте ліс зеленим,
Ро..женіть у небі хмари
І ро..сипте квіти-чари.
Хай дзвенить хвала весні
У безкраїй вишині.
V. Рефлексивно-оцінювальний
етап.
1.Одним словом.
Людина, яку ніщо не турбує; зима, яка небагата на сніг;
місцевість, на якій немає людей; небо, на якому жодної хмаринки; дія, що
виходить за межі закону.
2.Кошик знань.
Що
нового ви дізнались на уроці?
Що ви запам’ятали про правопис
префіксів роз-, без-?
Чого навчились на уроці?
Що нового набувають слова?
Що більше всього
сподобалось?
VІ.
Домашнє завдання.
1. Вивчити правила ст.187 .
2. Виписати 6-7 речень зі словами, які мають префікси роз-, без-, визначити
їх.
3.Написати
твір про одне з дерев чи кущів, використовуючи слова з різними префіксами.
Немає коментарів:
Дописати коментар