7
клас, українська література
Тема: В.Симоненко. «Лебеді материнства» - справжній поетичний
шедевр
Мета: поглибити
знання школярів про життєвий і творчий шлях В. Симоненка; проаналізувати його
поетичний твір «Лебеді материнства», звертаючи увагу на ідейно-художній та
символічний зміст, жанр, образи; розвивати навички виразного читання ліричних
творів, уміння аналізувати їх, зв'язно й грамотно викладати свої думки; плекати
почуття любові до батьківщини, повагу й синівську вдячність матері.
Тип
уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: портрет
В. Симоненка, бібліотечка його творів, аудіозапис поезії «Лебеді материнства» у
виконанні автора, відео.
Хід уроку:
Актуалізація опорних знань учнів. Гра «Шифрограма» - асоціативні слова: Біївці, лебеді, мати, син, Батьківщина.
Актуалізація опорних знань учнів. Гра «Шифрограма» - асоціативні слова: Біївці, лебеді, мати, син, Батьківщина.
Оголошення
теми й мети уроку.
Опрацювання
навчального матеріалу.
Учитель. Навряд
чи можна знайти серед біографій поетів-шістдесятників долю яскравішу і
трагічнішу, ніж життя Василя Симоненка. За свої 28 років він зробив і багато, і
мало водночас. Багато, зважаючи на ту самобутню літературну спадщину, яку він
залишив нащадкам; мало, з огляду на те, скільки поет міг ще зробити, якби не
смерть, що забрала його в розквіті сил та творчої енергії.
Перегляд
відеофільму про В.Симоненка з циклу «Гра
долі».
Робота
з текстом поезії «Лебеді материнства».
Прослуховування
твору з голосу В. Симоненка.
? Чи
сподобався вам вірш? Які емоції він у вас викликав? Відповідь обґрунтуйте.
? Які
картини виникли у вашій уяві, коли ви слухали поезію?
Виразне
читання поезії учнями по строфах.Бесіда.
• Що
могло стати поштовхом до написання вірша «Лебеді материнства»?
• На
скільки частин можна умовно поділити поезію? Відповідь
обґрунтуйте. («Лебеді материнства» можна умовно поділити на дві частини.
У першій ми бачимо, як мати піклується про маленького сина, що лежить у
колисці. Мати для немовляти - це весь світ. У другій частині образ матері
переростає в образ Батьківщини, рідної поетові України. Життя поставить перед
сином нові вимоги, з'являться нові клопоти, утім мати завжди буде переживати й
турбуватися про сина.)
• Визначте
мотиви вірша «Лебеді материнства». (У творі простежуються мотив казкового
дивосвіту, створений материнським піклуванням і ніжністю, та мотив дороги як
вибору життєвого шляху вже дорослою людиною.)
♦ Знайдіть
і прокоментуйте засоби художньої виразності у вірші «Лебеді материнства». (У
поезії чимало різних засобів художньої виразності: надзвичайно яскраві,
промовисті епітети - «лебеді рожеві», «зорі сургучеві», «сивими очима»,
«материнська добра ласка», «тихі зорі», «рожевим пір'ям», «золотим сузір'ям»,
«приспані тривоги», «хмільні смеркання», «мавки чорноброві», «сади зелені»,
«хлопців чорночубих», «білява хата», порівняння «лебеді, як мрії». Письменник
також застосовує уособлення: «заглядає в шибу казка», «будуть мандрувати очі
материнські і білява хата», «прийдуть з України верби і тополі, стануть...
листям затріпочуть... душу залоскочуть» і метафор: «мріють крилами... лебеді»,
«сиплють ночі... зорі», «темряву тривожили криками півні», «танцювали лебеді,
лопотіли крилами і... пір'ям, лоскотали марево». Тропи відзначаються
національним колоритом, допомагають розкрити зміст образів твору.)
♦ Проаналізуйте
мовні особливості поезії. Яка роль їх? (Риторичні звертання (лебеді, тихі
зорі, сину) надають мові твору виразності. Заперечення «Вибрати не можна
тільки Батьківщину», «... не можна рідну матір вибирати» експресивно виражають
аксіоматичність судження. Уміло застосована інверсія в кількох реченнях
акцентує на прикінцевих словах-образах: «За тобою завше будуть мандрувати очі
материнські і білява хата»; «Прийдуть з України верби і тополі»; «Будуть тебе
кликать у сади зелені хлопців чорночубих диво-наречені».)
♦ Прокоментуйте
назву вірша. Що символізують лебеді?
♦ Сформулюйте
ідею твору? (Оспівування загальнолюдських цінностей: материнства, любові
до дитини, знання і збереження звичаїв і традицій рідного краю).
1) Мати —
центральний в духовному Космосі українців починаючи з трипільської доби. В
народному уявленні мати завжди ототожнювалася з Батьківщиною. Тому зрада їй
вважалась непростимим гріхом, а втрата — катастрофою. Вибір іншої Батьківщини
постійно осуджувався, оскільки призводив до самознищення нації.
2) Лебеді — зажди асоціювалися
з вірністю, тому не випадково В. Симоненко звертається до них, пов’язуючи їх з
материнством.
3) Національна символіка постає
надійним оберегом українців, хоч би де вони опинилися, навіть якщо на чужину
закинула їх недоля:
І
якщо впадеш ти на чужому полі,
Прийдуть
з України верби і тополі...
· Тополя (у
народних легендах) — це перевтілена дівчина (про це йдеться і в поемі Тараса Шевченка «Тополя»)
· Верба —
це дерево життя.
Підсумок. Інтерактивна вправа «Мікрофон». Дайте стислі
відповіді на запитання.
- Чому
саме останні два рядки вірша «Лебеді материнства» викарбувано на могилі поета
в Черкасах?
- Чи
актуальна нині поезія В. Симоненка? Наведіть 1-2 аргументи. Відеокліп «Біла вежа».
Знамениті
«Лебеді материнства» В. Симоненка – своєрідний гімн синівської любові,
патріотизму. Частина цього твору згодом стала піснею, музику до якої
написав Анатолій Пашкевич.
Домашнє завдання – аналізувати твір, готуватися до
вивчення однієї з поезій.
Немає коментарів:
Дописати коментар